O našem nakladatelství

logo nakladatelství alfa-omega Nakladatelství ALFA-OMEGA vzniklo roku 1990 jako „nakladatelství prvních knížek“. Dodnes vydává především knihy začínajících a nezavedených autorů, kterým poskytuje prostor, aby si mohli splnit svůj sen. Někteří autoři nám pak zůstali věrní celých pětadvacet let. I proto se hlásíme ke slovům Františka Halase:

„Jenom proto, že jsem tak docela nezapomněl na mladistvé trápení, kam s prvním rukopisem, usmoleným až běda, jenom proto vznikl ten nápad na vydávání básnických prvotin jiným… Chci jen přispět, aby motýl se dostal včas z kukly, a pokud je v mé moci, odstranit některou z těch překážek, které stojí v cestě… Že (autor) přestane psát, že se stane advokátem či něčím jiným? Co na tom? Ale nevěřím tomu příliš, znám ten jed!“ (F. H., 1936-7)

ALFA-OMEGA patří tedy mezi nejstarší soukromá nakladatelství u nás. Jeho první básnickou sbírkou byl výbor z veršů Jana Skácela Jiná smuténka. Verše Jana Skácela pak jako motta doprovázely i Almanachy nakladatelství na roky 2000 (Modrá hodinka), 2004 (Modrá je barva naděje), 2008 (Držím se hvězd) a 2012 (Nebezpečný rok).

Od počátku se nakladatelství věnuje především vydávání poezie a bibliofilií. Básnické sbírky základní řady zpravidla obsahují nejen podepsané originální ilustrace, volný grafický list, ale i podpis autora textu. Postupně přibyly i pohádky, povídky, romány (i detektivní), dramata a populárně-naučná či odborná literatura. Knihy Tvůrčí psaní 1 – 4 (2009 – 2013) doprovázejí též fakultativní korespondenční kurzy, kterých se zájemci mohou zúčastnit (celých, nebo částečných, individuálních).

Za dobu svého působení vydalo nakladatelství ALFA-OMEGA více než 300 titulů, což je vzhledem k velikosti (možná lépe řečeno „malosti“) nakladatelství skutečně hodně. Řada námi vydaných knih získala mnohá ocenění – za kvalitu textu, ilustrace či knižní úpravu.

Nakladatelství ALFA-OMEGA nemá pravidelné otevírací hodiny. Každou osobní návštěvu je proto nutné předem domluvit telefonicky, nebo mailem (viz kontakty). Většina jednání probíhá korespondenčně, mailem, nebo poštou.